top of page
Aparaty zdejmowane

Są stosowane w okresie wzrostu Pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk,
pośrednio wpływają na położenie zębów.

 

Skuteczność aparatów zdejmowanych w dużym stopniu uzależniona jest od współpracy pacjenta. Najczęściej poleca się użytkowanie aparatu około 16-20godz/dobę, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia wady.
Leczenie aparatem ruchomym jest często pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym.

Jednoszczękowe

Aparat ruchomy wykonywany jest przez technika, indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie pobranego wycisku.  Ich budowa zależy od rodzaju leczonej wady  i zastosowanej formy leczenia.

Dwuszczękowe

Aparat dwuszczękowy, często zwany również aparatem czynnościowym, ma formę bloku łączącego górny o dolny łuk zębowy.

Leczenie czynnościowe opiera się na wykorzystaniu napięcia otaczających tkanek i naturalnej siły mięśni  do korekty wady zgryzu. Jest to najbardziej fizjologiczny sposób leczenia.

Trainery

Są to aparaty, któe wykorzystują w swym działaniu naturalne siły mięśni policzków i języka. Aparat  wymusza prawidłowe ułożenie języka, szczęki i żuchwy. Wyglądem przypomina szynę ochronną dla sportowców  obejmującą wszystkie zęby w łuku górnym i dolnym.

Profilaktyczne i lecznicze

Są to proste aparaty służące do zapobiegania powstawaniu  lub   do korekty prostych wad zgryzu. Przywracają prawidłową czynności narządu żucia, kontrolują wyrzynanie zębów stałych oraz rozwój szczęki i żuchwy. Najczęściej są do tegocelu wykożystywane płytki przedsionkowe i trainery.

ortodonta wałbrzych
bottom of page